Papier testliner. Charakterystyka i zastosowanie

W ciągu ostatnich lat wszyscy zaczęliśmy przykładać większą wagę do ochrony środowiska. „Wszyscy” w tym wypadku nie oznacza tylko osób fizycznych – coraz więcej działań proekologicznych widać też ze strony firm i wielkich korporacji.  Nic więc dziwnego, że głośniej zrobiło się też o papierze testliner. Czym on jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Tektura falista

Duża część opakowań papierowych, z którymi mamy do czynienia na co dzień, powstaje z tektury falistej. Tę z kolei można produkować z dwóch rodzajów papieru: kraftliner i testliner. Kraftliner to papier, który produkuje się głównie z drzew iglastych. W jego składzie jest co najmniej 80% świeżych włókien. Papier ten cechuje się bardzo dużą trwałością, jednak jego pozyskiwanie zdecydowanie nie wpisuje się w trendy ekologiczne. Drugi rodzaj papieru to papier testliner, który pozyskuje się dzięki nowoczesnym metodom recyklingowym. Testliner w 100% składa się z odzyskanego materiału, stąd jego rosnąca ostatnio popularność. Niestety nie nadaje się on do produkcji tektury mającej kontakt z żywnością.  Jednak testliner wzbogacony  świeżymi włóknami i specjalnym klejem skrobiowym oraz poddany odpowiedniej obróbce, okazuje się świetnym materiałem do produkcji tektury falistej.

Rodzaje tektur falistych

Tektury faliste dostępne są w wielu różnych rodzajach: jako tektury faliste jednostronne, trójwarstwowe, pięciowarstwowe, a także wielowarstwowe. Jak łatwo można się domyślić, te ostatnie są bardziej wytrzymałe, przez co używa się ich do pakowania i transportowania cięższych towarów.

Recykling papieru – zalety

Możliwość produkcji papieru testliner zależy oczywiście od świadomości ludzi, jak ważny jest recykling i sortowania przez nich odpadów makulaturowych. Na szczęście w odzysk papieru angażuje się tez coraz więcej dużych firm. Recykling papieru nie tylko przyczynia się do zmniejszenia wycinki drzew, ale również do ograniczania ilość odpadów na wysypiskach. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie opakowań produktów coraz chętniej sięgają po tekturę z papieru testliner, by firma, dla której pracują, zyskała opinię proekologicznej.

Leave a Reply